top of page
  • luciesmith028

Domácí zázvorový likér proti chřipce a nachlazení, který si zamiluje i váš manžel, partner nebo tátaPřipravený zazvorový likér s citrónem, pomerančem a medem.
Hotový zázvorový likér s cintrónem, pomerančem a medem.

Chřipková sezóna je v plném proudu a do toho se rychle blíží Vánoce. Jedno z posledního, co bychom si přáli je, aby nás skolil nějaký virus nebo bacil a my pak strávili krásné sváteční období v posteli. Takže tady je můj domácí “přírodní lék”, který se bude líbit téměř každému.


Domácí zázvorový likér s citrónem, pomerančem a medem proti chřipce a nachlazení

0,5 l vodky (ne drahé značky)

125 g medu (přibližně 6 polévkových lžic ideálně od místního včelaře)

125 g zázvoru - čerstvě nastrouhaného nebo nakrájeného na malé kousky

1 citron - oloupaný a nakrájený na plátky

1 pomeranč - oloupaný a nakrájený na plátky

Na ovoci nechte tu bílou vrstvu, která se ukrývá mezi slupkou a dužinou - má mnoho pozitivních zdravotních účinků (přečtěte si níže).


Všechny ingredience dejte dohromady do větší nádoby a nechte 3 dny stát, když máte čas, promíchejte. Poté přeceďte přes síto a přelijte do pěkné láhve. Večer si dejte malého panáčka nebo dva. A pokud se nechystáte řídit, můžete si dát malinkého i ráno na lačný žaludek. No a vlastně budou ty vánoce tak to může být i pěkný dárek!


Tak co, je to další babská povídačka, nebo skutečně příjemný domácí lék a preventivní pomůcka? Dobrá, tak tady je trošku vědy na vysvětlenou:


Víme, že pomeranče a citrony obsahují vitamíny, ale věděli jste, že v jejich bíle slupce, vrstvička mezi oranžovou kůrou a dužinou plodu (někdy se ji říká pojivová tkáň citrusových plodů či albedo, z latinského albus = bílý) se nacházejí velmi důležité látky posilující imunitu?


Bílá slupka pomeranče i citronu obsahuje vitamin C, vlákninu, foláty, riboflavin, thiamin, vitamin B6 a vápník, flavonoidy a polyfenoly. A to není všechno. Tato bílá, nahořklá slupka citrusových plodů je bohatá na polyfenoly hesperidin, naringenin a polymethoxyflavony rostlinné sloučeniny, které jsou silnými protizánětlivými a antioxidačními látkami, které mohou chránit a i pomoci při léčbě mnoha chronických onemocněním, jako je diabetes 2. typu, obezita a Alzheimerova choroba. Studují se také jejich potenciální protirakovinné účinky.


A nesmíme zapomenout na téměř zázračný zázvor, ten obsahuje gingerol. Gingerol má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Studie prokázaly, že má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky, které mohou snížit riziko infekce. Existují i další prokázané účinky zázvoru, ale o těch si možná povíme v jiném příspěvku.


Vychutnejte si tento zajímavý likér a zůstaňte zdraví!


Zdroje:

Upřímně už si nepamatuji, od koho tento recept mám. A proto přijměte prosím mou omluvu, že jsem vás zde neuvedla, a děkuji, že jste se s námi o tento recept podělili!


23 views0 comments
bottom of page